22 Ocak 2022, Cumartesi    |    Foto Galeri   |    Video Galeri
Son Dakika

Hatay ile KKTC Gazimağusa deniz otobüsü seferleri ne zaman başlıyor.

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Projesi'nde ilk etapta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'ne (KKTC) karşılıklı sefer yapılmasının planlandığı bildirildi.
08.06.2021

Ortadoğu Turizn Gazetesi

Hatay Büyükşehir Belediyesi tarafından yürütülen Hatay Deniz Otobüsü (HADO) Projesi'nde ilk etapta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne (KKTC) karşılıklı sefer yapılmasının planlandığı bildirildi.

Hatay Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, Hatay'ın ticaret, turizm ve ekonomisine büyük katkı sağlayacak olan Deniz Otobüsü Projesi'nde sona yaklaşıldı.

Arsuz ilçesi Madenli mevkisindeki limanda 6 iskele, 12 gemi dayanma yeri, terminal, yolcu salonu, gümrük alanı ve emniyet binalarının tamamlanmasının ardından güvenle seyahat imkanını sağlayacak cihaz alt yapı çalışmaları monteleri yapıldı. 

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hatay Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Ok, projenin hayata geçmesiyle Hatay'a gelecek turist sayısında artış olacağını ve şehrin sosyo-kültürel hayatına canlılık katılacağını belirtti. Limanın Deniz Hudut Kapısı ilan edilmesi için İçişleri Bakanlığı ve Ticaret Bakanlığı Gümrükler Genel Müdürlüğü'nün gerekliliklerini yerine getirdiklerinin altını çizdi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığına Acil Müdahale Planı'nı da sunduklarını aktaran Genel Sekreter Yardımcısı Bülent Ok, açıklamasında şunları kaydetti:

"İlk etapta KKTC'nin Gazimağusa Limanı'na karşılıklı sefer yapmayı planlıyoruz. Her bir gemimiz ile yaklaşık 330 yolcu taşıyabileceğiz. Projenin Hatay ayağı tamam. 

Ancak salgın sebebiyle 15 gün karantina uygulanan Gazimağusa Limanı'nın ulaşıma açılması gerekmektedir. HADO bir gemi projesi olmanın ötesinde kültürel, ticari, sanatsal, tarihsel, ekonomik, sosyal ve evrensel değerlerle bir etkileşim kurma ve kalkınma projesidir. HADO'yu büyütmek ve daha nice limanlara götürmek en büyük hayalimizdir."Yorum Yaz
UYARI: Hakaret, küfür, inançlara saldırı içeren ve imla kuralları ile yazılmamış yorumlar onaylanmamaktadır. * Yorumlar ile ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.